Xenofobní průvodce – Angličané

Publikováno uživatelem

Blíží se jaro, což je sice převážně deštivý úsek roku, ale také ideální roční období pro návštěvu Anglie. V Británii totiž stejně prší celý rok! Takže pokud se rozhodnete vyrazit směr Londýn, určitě si do letadla přibalte tuhle útlou knížečku, která vás jistojistě pobaví a navíc také vybaví náležitými vědomostmi o domorodém obyvatelstvu britských ostrovů.

Divider konvicka
Xenofobní průvodce AngličanéNázev knihyXenofobní průvodce – Angličané

Z angl. originálu: Xenophobe’s Guide to the English      
Autor
: Antony Miall, David Milsted

Český překlad Xenofobního průvodce, který je mimochodem spíše nepovedený, je v knihkupectvích už téměř rozebrán, ale knížku si můžete bez problému obstarat v angličtině.Divider konvicka

Po přečtení Xenofobního průvodce zjistíte, že vaše představa o Angličanech jako rezervovaných (přesto mírně výstředních) lordech, kteří dávají svoje překvapení nad čímkoliv včetně masové vraždy najevo pouze mírným pozvednutím obočí, nejspíš odpovídá pravdě. Tato „brožurka pro přežití“ vás navíc utvrdí i v dalších všeobecně známých pohledech na mentalitu tohoto národa; třeba v tom, že jejich humor je vyhlášený stejně jako jejich kuchyně, na kterou Angličané sice pějí ódy, ale pro jistotu se raději sytí indickými a thajskými kari pokrmy.

Říká se, že Angličané konverzují zejména o počasí. Ano, to je pravda. Základem britské konverzace je totiž držet si odstup, chovat se vstřícně a slušně a zásadně se nepouštět do žádných výrazných projevů emocí. To hovory o počasí bez problémů splňují. Angličana prostě za žádných okolností nic nerozhodí, ani kdyby ho nepředvídatelná událost donutila posunout pravidelný čaj o páté na hodinu šestou (taková tragédie však v dějinách britského impéria ještě zaznamenána nebyla!).

Xenofobní průvodce je sice útlá, ale obsažná knížka, takže se mimo jiné také dozvíte, co se skrývá za pověstným strnule netečným výrazem chladných Angličanů. Budete moci nahlédnout do jejich duše, prozkoumat jejich charakter a detailně rozpitvat povahu těchto ne vždy čitelných ostrovanů. Možná pak pochopíte, proč Angličané tolik milují své zvyky, královnu, dostihy, fotbal, zahradničení a neformální konverzace.

Chystáte se do Anglie poprvé? Pak vůbec neváhejte a Xenofobního průvodce si obstarejte. Vše užitečné, co budete potřebovat znát v prvních dnech na neznámé půdě „hrdého Albionu“, se pánům autorům podařilo zhustit do několika málo stránek. Nedoporučuji však brát tuto knížečku do ruky ve chvíli, kdy ještě nejste rozhodnuti, kam vlastně vyrazit. Mohlo by se totiž stát, že místo Británie zvolíte jako cílovou destinaci raději kambodžské pralesy nebo tuzemské Lipno.

Pár pouček a postřehů z Xenofobního průvodce:

  • Většina Angličanů zůstává k „cizině“ instinktivně nedůvěřivá: riskantní jídlo a voda, podezřelí cizinci.
  • Typický fotbalový fanoušek je přivyklý neúspěchu.
  • Být inteligentní je v Anglii věc dobrovolná, ale mít smysl pro humor je věc povinná.
  • Pouze v Anglii je možné, aby se v indické restauraci podávaly hranolky s kari omáčkou.
  • Parlament reprezentuje veřejnost ve velmi anglickém stylu – nemá rád změny.
  • Jelikož Angličané klábosí, aby se vyhnuli vážným záležitostem, vytvořili si ohromující zásobu metafor.
  • Anglického ideálu dosáhnete, až budete žít každý o samotě na svém vlastním ostrůvku.
  • Je nanejvýš žádoucí nedotýkat se na veřejnosti cizích lidí, a to ani nešťastnou náhodou.
  • Angličtina je jako parazit, anglická slova se propašovala snad do všech ostatních světových jazyků.
  • V létě se Angličané baví tím, že realizují zahradnické práce hodné Herkula a předhánějí se v tom, čí trávník je zelenější.

Použité fotografie
1. „Well, completely assumed in the end“ od „axxlpower“, licencována pod CC BY-NC-ND 2.0.