Stopařův průvodce Galaxií

Publikováno uživatelem

Když se řekne Velká Británie a literatura, většina lidí si vybaví notoricky známé knihy, které dobyly svět, jako například Pána Prstenů nebo Harryho Pottera. Spojené království se ale může pyšnit i dalšími neobyčejnými díly, a jedním z nich je také sci-fi série The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy od Douglase Adamse.

Divider konvickaNázev knihyStopařův průvodce Galaxií

Z angl. originálu: The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy      
Autor
: Douglas Adams

Zakoupit možno ZDE v různých cenových relacích.

Divider konvicka

Douglas Adams žil v letech 1952 až 2001. Za celý svůj život vyprodukoval spoustu děl týkajících se Stopařova průvodce Galaxií: nejprve pro rádio, později i jako knihy, filmy, divadelní hry, komiksy a dokonce ručníky (viz poslední odstavec). Poprvé byl Stopař vydán 12. října roku 1979 a okamžitě se vyšvihl mezi neprodávanější díla v Británii. V roce 1984 se Adams stal nejmladším autorem, kterému byla kdy udělena Golden Pan, což je ocenění vydavatelství Pan Books za překročení jednoho milionu prodaných výtisků. Počet prodaných výtisků však od roku 1984 rapidně narostl a dnes se Stopař může pochlubit patnácti miliony prodaných výtisků po celém světě a navíc i překlady do mnoha jazyků, a to včetně češtiny.

Pozemšťan Arthur Dent má problém. Úřady mu chtějí zbořit dům, který stojí v cestě nové dálnici. Ještě než ale jeho dům srovnají se zemí, ukáže se, že v cestě nové dálnici nestojí jen jeho dům, ale celá planeta, a že jeho přítel Ford Prefect je mimozemšťan a píše pro nejprodávanější knihu ve vesmíru – Stopařův průvodce Galaxií. Společně se nalodí na plavidlo Vogonů, nechutně byrokratické mimozemské rasy, a začíná jejich šílená cesta za záchranou.

Stopařská trilogie o pěti dílech se velmi brzy stala celosvětově populární. V žádné jiné knize, snad kromě Pratchettově sérii The Discworld, nenajdete pohromadě tolik geniálních nápadů a vtípků, které vás přinutí smát se jim nahlas ještě několik dní po dočtení knihy. Adams kritizuje všechno a všechny – začíná s tím už v předmluvě, kde píše, že největší chybou lidstva bylo slézat ze stromů, případně vůbec přesouvat se z oceánu na souš. Nikdo nikdy tak elegantně nerýpal do byrokracie. Stopař by se dal označit za jedno ze stěžejních děl, co se týče britského humoru.

Kromě prvního dílu, The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, existují další čtyři díly: The Restaurant at the End of the Universe; Life, Universe and Everything; So Long, and Thanks for All the Fish a Mostly Harmless. Existuje také volné pokračování, šestý díl, o který se bohužel už nezasloužil Douglas Adams, nýbrž Eoin Colfer.

Kromě tištěné knihy vyšla také audiokniha. Jde o nezkrácený text a skvěle ho namluvil snad nejznámější britský herec a moderátor Stephen Fry. Klasické dílo britské scifi literatury a klasická televizní ikona, dohromady naprosto perfektní kombinace. Nedoporučuje se poslouchat v dopravních prostředcích, způsobuje nezadržitelné záchvaty smíchu!

The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy se také objevil na filmových plátnech, a to konkrétně v roce 2005. Hlavního hrdinu Arthura Denta ztvárnil známý Martin Freeman, jako hlas robota v depresi Marvina se představil neméně fenomenální Alan Rickman a ve vedlejších rolích se objevují jména jako Sam Rockwell nebo Mos Def.

Jak obstál film oproti knize? Přirozeně se tvůrci zcela nedrželi předlohy. Několik scén chybí, což je veliká škoda, protože většinou jde zrovna o ty povedené. Pro mě osobně byl největším zklamáním konec, který nejen že neodpovídá knize, ale také silně zavání touhou zavděčit se širšímu publiku, což dílu takového druhu rozhodně nesvědčí.

Pokud milujete britskou literaturu a The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy vám zatím unikal, rozhodně si ho přečtěte. Stopař za to každopádně stojí.

A towel, [The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy] says, is about the most massively useful thing an interstellar hitchhiker can have. Partly it has great practical value. You can wrap it around you for warmth as you bound across the cold moons of Jaglan Beta; you can lie on it on the brilliant marble-sanded beaches of Santraginus V, inhaling the heady sea vapors; you can sleep under it beneath the stars which shine so redly on the desert world of Kakrafoon; use it to sail a miniraft down the slow heavy River Moth; wet it for use in hand-to-hand-combat; wrap it round your head to ward off noxious fumes or avoid the gaze of the Ravenous Bugblatter Beast of Traal (such a mind-boggingly stupid animal, it assumes that if you can’t see it, it can’t see you); you can wave your towel in emergencies as a distress signal, and of course dry yourself off with it if it still seems to be clean enough.