Poslechy v angličtině (1)

Publikováno uživatelem

Dělá vám problém porozumět mluvené angličtině?

Je pro vás poslech zpráv z BBC frustrující, protože dokážete spolehlivě identifikovat snad jen každé desáté slovo?

CDčka ke kurzovým učebnicím umíte už zpaměti a navíc vás moc nebaví?

Pak je načase poohlédnout se po něčem jiném.

Pomoci vám může série našich článků s odkazy a tipy na užitečné stránky se zajímavými nahrávkami a poslechovými cvičeními. Tip číslo jedna je nazvaný Randall’s ESL Cyber Listening Lab: http://www.esl-lab.com/. Pokud se připravujete na nějakou jazykovou zkoušku nebo si jen potřebujete ověřit, jak byste si poradili v konverzaci s rodilým mluvčím, pak se vám tato stránka může hodit.

Naleznete zde desítky poslechů na nejrůznější témata, rozdělené do kategorií dle obtížnosti. Na své si tedy přijde nejenom pokročilý student, ale i začátečník, který se s jazykem teprve seznamuje a jeho vstupní úroveň je označována jako elementary. Podcast si můžete pustit opakovaně, zastavit stopu, vrátit se k nejobtížnějšímu místu… záleží opravdu jen na vás, kolik času s nahrávkou strávíte. Vybrat si navíc můžete z nahrávek s nejrůznější délkou a rozsahem.

Důležité podle mne ovšem je, aby vás to, co posloucháte, zaujalo a bavilo. Na Randall’s ESL Cyber Listening Lab si vybere určitě každý, mají zde skutečně široké spektrum témat – jednoduché časové údaje, nakupování, hledání zaměstnání, cestování, počítačová tematika, partnerské vztahy, vzdělávání atd.

Skvělou pomůckou jsou také velmi dobře zpracovaná doplňková cvičení, která obsahují kontrolní otázky k jednotlivým poslechům a aktivity sloužící k rozvoji a upevnění slovní zásoby související s danou nahrávkou. Ti, kteří se připravují např. na státní jazykovou zkoušku, jistě ocení, že po každém poslechovém testu jsou zveřejněny správné odpovědi na kontrolní otázky a navíc i procentuální hodnocení úspěšnosti testu.

Za velmi užitečnou považuji také úvodní tabulku, ze které lze snadno zjistit nejen stupeň obtížnosti konkrétní nahrávky a typ poslechu (konverzace, telefonický rozhovor, přednáška apod.), ale také délku nahrávky a zda jsou mluvčí muži, nebo ženy.

Nevýhodou je potom absence transkriptu, který může chybět zejména těm studentům, kteří mají potřebu doslovného pochopení mluveného textu. Někomu také může vadit graficky nepříliš zdařilá úprava stránek.

Nenechte se však odradit, vyberte si téma, které vás zajímá, a pusťte se do toho. Z vlastních zkušeností i z reakcí studentů, kterým jsem dosud tyto webové stránky doporučila, vím, že se to skutečně vyplatí. Odměnou vám pak bude nejen zlepšená schopnost porozumění mluvenému slovu, ale i preciznější výslovnost a ke všemu si nenásilnou cestou rozšíříte také svoji slovní zásobu.
 
Divider pro zvidaveBritská výslovnost není úplně jednoduchá a člověku dá trochu práce, než se naučí používat správnou intonaci a klást slovní přízvuk tam, kam opravdu patří. Žijeme však době internetové, bylo by tedy škoda toho nevyužít ve svůj prospěch, zejména u studia jazyků se to nabízí.

ONLINE

  • Skvělou sekci věnovanou britské výslovnosti najdete na webu BBC, předpokládá se však již určitá míra znalosti angličtiny.
  • Pokud však teprve s angličtinou začínáte, vřele doporučuji prostudovat stránky Help for English, kde je vše ohledně výslovnosti a dalšího vysvětleno hezky česky.
  • Existují také výslovnostní online slovníky, kde stačí zadat do vyhledávacího okénka slovo, u něhož si chcete ověřit výslovnost, a rodilý mluvčí vám slovo převypráví. Mezi ty nejznámější patří Forvo a Howjsay.

TIŠTĚNÉ

Anglická výslovnost      Výslovnost angličtiny na pozadí češtiny      English Pronunciation in Use