Ovečka Shaun ve filmu

Publikováno uživatelem

Dny na farmě jsou jeden jako druhý a ovečka Shaun se začíná nudit. Proto se rozhodne uspat farmáře a udělat si s ostatními ovčími kamarády den volna. Plán se povede a zdá se, že zábavě nic nestojí v cestě. Nešťastným sledem okolností se však spící farmář nechtěně ocitne na cestě do velkoměsta a ovečky jsou ponechány o samotě. Nezbývá jim než se vydat na hrdinskou záchrannou výpravu a doufat, že se jim podaří farmáře najít. Nebudou to mít ani zdaleka jednoduché, v cestě jim totiž stojí zlotřilý nepřítel – odchytávač zvěře, který má na ovečky políčeno!

Divider konvickaNázev filmuOvečka Shaun ve filmu

Z angl. originálu: Shaun the Sheep – The Movie      
Režie
: Richard Starzak, Mark Burton

Zakoupit možno ZDE v různých cenových relacích.

Divider konvicka

Ovečka Shaun ve filmu následuje dlouholetý trend, kdy se úspěšný, pravidelně vysílaný seriál dostává do kin ve formě celovečerního filmu. Z animovaných děl jsme tu už měli například Simpsonovi ve filmu, z britské produkce pak třeba roztomilého medvídka Paddingtona (jak se povedla filmová verze, jste si mohli na Anglomanii přečíst) a nově se k nim přidává i ovečka Shaun. Populární britský seriál se vysílá od roku 2007 a za tu dobu si ho oblíbily tisíce diváků. Není divu – jde o krátké komické scénky, při nichž se děti pobaví a dospělí odreagují. Lze však podobný formát převést do celovečerního filmu, aniž by se na scénu vloudila nuda?

Nebudeme si nic nalhávat – příběh filmu je jednoduchý a dá se bez problému shrnout pár větami. Tvůrci si toho naštěstí byli vědomi, a tak se námět rozhodli zpracovat v duchu němé grotesky. Našly se dokonce hlasy přirovnávající Shauna k velikánovi grotesky Busteru Keatonovi. Jakkoliv jde o smělý příměr, minimálně z hlediska množství vizuálních gagů není daleko od pravdy. Film od začátku do konce prostupuje jeden vtip za druhým. Většina z nich je dostatečně jednoduchá na to, aby je pochopily i děti, pro které je film primárně určen. Pro dospělé se nicméně jako bonus najde několik narážek na jiná filmová díla, která dětský divák pravděpodobně nepostřehne. Za nejlepší takovýto skrytý vtip považuji kočičího Hannibala Lectera, který své dny tráví ve správně psychedelicky působícím útulku pro odchycená zvířata.

Ačkoliv film využívá prvků němé grotesky, rozhodně nelze tvrdit, že působí zastarale. Půjčuje si sice tradiční postupy, ale vsazuje je do kontrastu s prvky moderního světa. Příběh se odehrává v dnešní době, takže není nic divného na tom, když dva kluci vytáhnou mobily a začnou natáčet farmářův zběsilý příjezd do města. Využití moderní techniky je ve filmu důležité, stojí například za jedním velkým dějovým zvratem, bez kterého by se příběh nemohl posunout dál.

Humor z velké části vychází z odlišností mezi zvyklostmi ovcí, které dosud poznaly jen poklidné ovzduší venkova, a rušným životem ve velkoměstě. Nádherně je to ukázáno ve scéně v restauraci, kdy se ovce pokoušejí zapadnout tím, že napodobují chování lidí okolo sebe. Nutno říci, že jejich snaha vyjde vniveč… to však divák ocení, protože se tím spustí záplava povedených vtipů. Komicky zpracovaný je pak také ústřední motiv filmu, doslovné pojetí úsloví „počítat ovečky“, což se nakonec ukáže jako hlavní příčina všech ovčích lapálií.

Shaun the Sheep

Dalším styčným bodem tohoto filmu a grotesky je využívání originálního hudebního podkladu. V 10. a 20. letech minulého století šlo především o živě působící klavírní melodie. V tomto filmu však došlo k upgradu a zazní v něm zpívané písně několika žánrů. Soundtrack zde není zvolen samoúčelně, texty jednotlivých písní totiž úsměvně komentují a dokreslují jednotlivé scény. Již samotný úvod odkazující na to, co filmu dějově předcházelo, je doprovázen písničkou, kterou v příběhu uslyšíme ne jednou, ale hned několikrát.

Vedle humoru vizuálního a hudebního není ve filmu nouze ani o napětí. O to se postarala především přítomnost hlavního záporáka, chlapíka z odchytu zvěře, který se ve své práci vyžívá více, než je zdrávo. Zlotřilý záporák je však nakonec po zásluze potrestán a hlavní hrdinové se dočkají šťastného konce… u dětského animovaného filmu snad ani nelze čekat nic jiného. Patří se však poznamenat, že Shaunovi a ostatním dá hodně zabrat, než dosáhnou svého cíle, a happy end si v tomto případě pořádně zaslouží.

V neposlední řadě můžeme u tohoto filmu obdivovat také zdařilou animaci. Není nijak přehnaně stylizovaná, o to lépe se na ni ovšem dívá. Animační techniky za poslední roky značně pokročily a na filmu je to hodně znát. U některých přírodních scenérií pomalu ani není na první pohled zřejmé, že se nejedná o hraný snímek. Samozřejmě, lidské a zvířecí postavy nezapřou jistou dávku nereálnosti, ale kdo by také od animovaného filmu čekal, že bude vypadat přesně jako skutečnost?

Obratným skloubením zajímavého děje a vydařeného vizuálního pojetí, kdy jedno dotváří druhé, vznikl film, který je vhodný do děti i jejich rodiče. Dokáže si ho vychutnat i divák, který nikdy nepřišel do styku s původním seriálem. Díky přívětivé délce pouhých 84 minut a koncentraci vtipů film ani na okamžik nenudí. A jelikož si na konci šikovně nechává pootevřená vrátka pro možné pokračování, není zcela vyloučeno, že se v doprovodu roztomilých okatých oveček za pár let vydáme na další velké dobrodružství. Shaun by si to určitě zasloužil.