Není-li to nemožné… Život sira Nicholase Wintona

Publikováno uživatelem

Když v roce 1988 po dlouhé době spatřil světlo světa sešit dokumentující převoz a záchranu 669 dětí z Němci okupovaného Československa do Velké Británie, dozvěděla se tak veřejnost poprvé o neuvěřitelném projevu hlubokého lidství anglického burzovního makléře sira Nicholase Wintona. Ten byl za tento čin povýšen do šlechtického stavu, opakovaně navržen na Nobelovu cenu míru, na jeho počest byl v Praze otevřen Sad zachránců dětí a slovenský režisér Matěj Mináč natočil o tzv. Wintonových vlacích (Winton’s trains) tři filmy.

Divider konvicka Není-li to nemožné...    Název knihy: NENÍ-LI TO NEMOŽNÉ … Život sira Nicholase Wintona

    Z angl. originálu: If It´s Not Impossible. The Life of Sir Nicholas Winton
    Autor: Barbara Wintonová
    Nakladatelství: Argo, 2014

Divider konvickaV knize, kterou napsala dcera Nicholase Wintona, Barbara Wintonová, se však právě tento neobyčejný skutek jeví jen jako malá epizoda vedle výčtu dalších, stejně zajímavých životních osudů Angličana, kterému dnes na 6 000 lidí (potomků zachráněných dětí) z celého světa vděčí za svůj život.

Biografie, která v českém překladu vyšla na konci loňského roku, přichází s uceleným příběhem člověka, který v určité fázi svého života udělal neobyčejnou věc. Za pomoci dalších spolupracovníků umožnil v roce 1939 odjet těm (nejen židovským) dětem, které by zcela jistě zemřely v koncentračních táborech, do Velké Británie. A právě tento čin tvoří základní dějovou linku knihy a úvodník ke každé jednotlivé kapitole.

Postupně však zjišťujeme, že se jedná pouze o jeden z mnoha střípků ve skládačce života člověka, který svoji pracovní kariéru zahájil jako bankovní úředník a v loňském roce se dožil neuvěřitelných 105 let. Dozvíme se například, že po 2. světové válce Nicholas Winton spolupracoval s organizacemi zabývajícími se repatriací válečných uprchlíků a v letech 1947 a 1948 se mimo jiné podílel i na přípravě likvidace nacistické kořisti. Autorka nám také poodkryje jeho vztah k náboženství – od židovství přes křesťanství až po agnosticismus – a předloží mnoho dalších zajímavých informací. Vedle rodokmenu Wintonovy rodiny pak v knize nalezneme také bohatý fotografický materiál, vzpomínky přátel a poznámky z Wintonových deníků a dopisů.

Přestože je biografie psána spíše strohým, mnohdy snad i zbytečně popisným stylem, rozhodně se jedná o strhující a fascinující příběh muže, který se celý život řídí heslem: „Není-li to nemožné, musí existovat způsob, jak to udělat“. A už jenom kvůli tomu stojí kniha za přečtení.

Kniha je k dostání jak v češtině, tak v angličtině.