Jean Plaidy a Dáma v Toweru

Publikováno uživatelem

„Jean Plaidy? Znám, kdysi jsem od ní něco četl(a),“ nejspíš jste si právě pomysleli. A možná jste si také vzpomněli, že to „určitě bylo něco historického“… ale víc informací už z paměti ne a ne vydolovat.

Však také není divu. Jean Plaidy byla jako autorka značně plodná, vydávala svého času několik románů do roka, takže zapamatovat si všechna jejich jména by bylo jako naučit se nazpaměť telefonní seznam pro Prahu 1. A aby toho nebylo málo, používala také několik autorských pseudonymů, čímž to celé řádně zamotala. Číst jste ji totiž mohli také jako Victoriu Holt, Philippu Carr nebo třeba Annu Percival.

Kdo to ale byla skutečná Jean Plaidy?

Předně bych měla napsat, že její opravdové jméno znělo Eleanor Hibbert (1906 – 1993). Pocházela sice z chudých poměrů, ale její otec, který pracoval jako dělník v docích, v ní od malička pěstoval lásku k četbě. Eleanor se provdala jako velmi mladé děvče za obchodníka s koženým zbožím, který byl o dobrých dvacet let starší než ona sama. Toto manželství však bylo i přes velký věkový rozdíl šťastné, a to možná díky společné vášni obou manželů – literatuře.

Po smrti manžela v roce 1966 se Eleanor rozhodla, že své výdělky z prodeje knih investuje do koupi nemovitosti, a tak si zcela v duchu svých historických romancí pořídila panské sídlo ve městě Sandwich v hrabství Kent. Věřila totiž, že v tomto domě ve své době pobývali sám král Jindřich VIII. či královna Alžběta I. Nadšení z koupi však Eleanor dlouho nevydrželo a sídlo o několik let později prodala a přestěhovala se do Londýna.

Jean PlaidyKe konci života Eleanor bojovala zejména se zhoršujícím se zrakem. Aby unikla sychravému anglickému počasí, zimní měsíce pravidelně trávila na okružních plavbách po teplých krajích. A právě na jedné takové plavbě ji zastihla smrt. Eleanor Hibbert zemřela na výletní lodi Sea Princess někde mezi Aténami v Řecku a Port Saidem v Egyptě a byla pohřbena do moře. Jak vidno, i její smrt měla parametry doslova románové.

Pseudonym Jean Plaidy si Eleanor zvolila na žádost svého knižního agenta, přičemž inspirací jí byla Plaidy Beach v Cornwallu, kde Hibbertovi pobývali během druhé světové války. Tento pseudonym Eleanor používala zejména pro své historické romány (kromě toho byla také autorkou detektivních příběhů, romancí apod.).

Dáma v Toweru

První knížka od Jean Plaidy se mi dostala do rukou dost nečekaně. Při jedné návštěvě knihovny jsem úplnou náhodou natrefila na její román Dáma v Toweru, když jsem v sekci cestopisů hledala něco o Švédsku. Knížku tam pravděpodobě někdo odložil omylem, ale právě proto mě v tu chvíli zaujala, a tak jsem si ji odnesla domů a během několika dní „slupla jako malinu“. Od té doby už mám na svém čtenářském kontě dobrou polovinu románů, které kdy od Jean Plaidy v češtině vyšly.

Proč mě Dáma v Toweru tak zaujala? Asi proto, že Jean Plaidy má cit pro dobrý příběh a historická fakta dávkuje ve svých knihách opravdu stravitelným způsobem. Vím… je to sice k nevoli některých historiků, kteří jí vytýkají, že se skutečnými historickými událostmi nakládá svévolně a přizpůsobuje je potřebám děje, který má často milostný podtext, ale právě proto se romány od Jean Plaidy čtou opravdu jedním dechem. A také z tohoto důvodu jsou její knihy oblíbeny asi více u čtenářek než čtenářů.

Divider konvicka
Název knihyDáma v Toweru

Z angl. originálu: The Lady in the Tower
Autor: Jean Plaidy
Nakladatelství: Baronet, 2004

Český překlad Dámy v Toweru není momentálně v knihkupectvích dostupný. Knihu si ale můžete obstarat v knihovně nebo si stáhnout anglickou verzi z Amazonu.

Divider konvicka
Děj románu je vyprávěn v první osobě samotnou Annou Boleynovou v době, kdy byla Jindřichem VIII. uvrhnuta do Toweru a čekala na svou smrt.

V knize Anna provází čtenáře celým svým životem – od dětství, stráveného převážně u francouzského dvora, až po dobu, kdy se seznámila s  Jindřichem VIII. Ten byl v té době ženatý s Kateřinou Aragonskou, což mu však nezabránilo v tom, aby se o Annu začal ucházet. O sňatek s ní usiloval neuvěřitelných sedm let! Aby se mohl rozvést s Kateřinou, neváhal dokonce způsobit hluboký rozkol v katolické církvi, popřít autoritu papeže a ustanovit se hlavou anglikánské církve, čímž navždy posunul náboženské hranice. Jindřich nakonec dosáhl svého a s Annou se oženil. Ta však zaplatila za jeho lásku cenu nejvyšší – tři roky po sňatku byla křivě obviněna z cizoložství a král ji odsoudil k trestu smrti stětím hlavy.

Dáma v Toweru je strhující příběh, který vám poodhalí mnohé ze soukromého života krále Jindřicha VIII., nastíní jeho kruté i jemné stránky a zároveň vás seznámí se životním stylem a zvyky šlechty za vlády Tudorovců.

Pokud máte rádi historii a zejména tu „ostrovní“, pak si tuhle knížku rozhodně nezapomeňte přibalit do kufru, až třeba pojedete na dovolenou k moři. Dámu v Toweru přečtete do týdne, to vám garantuji. A v případě, že jste v sobě ještě lásku k historii neobjevili, dejte tomuto románu šanci také. Třeba si po jeho přečtení uvědomíte, že historie je vskutku matkou moudrosti, obzvlášť pokud je podána zábavnou formou právě tak, jak to uměla Jean Plaidy!

Použité fotografie
Úvodní fotografie převzata z: http://historicallyobsessed.blogspot.co.uk/2011/02/jean-plaidy-collection.html