Jak vznikal seriál Panství Downton

Publikováno uživatelem

Námět seriálu Panství Downton se zrodil v hlavě britského herce, režiséra a scenáristy Juliana Fellowese; je to tedy čistě televizní počin, který se neopírá o žádnou románovou předlohu, jak je dnes tak běžné.

Fellowes, který v roce 2002 obdržel Oscara za scénář k filmu Gosford Park, si jako výborný vypravěč kostýmních dramat ziskem zlaté sošky zajistil pozornost mnohých producentů, a není tedy divu, že po filmech jako Vanity Fair nebo The Young Victoria dostal chuť pustit se do látky vrstevnatější a objemnější, než dovoluje obvyklá filmová stopáž. Na první pohled by se mohlo zdát, že Downton Abbey je pouze přepracovaným a rozšířeným Gosford Parkem – velké panské sídlo, potlačované emoce, intrikující služebnictvo a dokonce i Maggie Smith v roli sžíravě ironické aristokratky -, ale není to tak úplně pravda.

Downton Abbey - behind the scenes 2 Downton Abbey - behind the scenes 3
Sám Fellowes podotýká:

Jistě, Downton Abbey má s Gosford Parkem mnoho společného, koneckonců panské domy jsou moje doména, nebudu předstírat, že to tak není. Ale televizní formát vám dává větší možnost rozvinout jednotlivé charaktery hlavních postav. Děj Downtonu se také odehrává v trochu jiném období než Gosford a navíc tam není žádná vražda, tedy zatím.

Příběh obyvatel Downton Abbey se začíná odvíjet v dubnu 1912, tedy o něco dříve než Gosford Park a o mnoho později než většina britských dobových seriálů.

Mým záměrem nebylo napsat příběh, který se točí okolo zdlouhavého plánování a rozebírání jediného plesu sezony, a tak jsem se zcela záměrně rozhodl pro období, kdy už měli lidé k dispozici elektřinu, telefon a auta. Můj otec se narodil v roce 1912 a zemřel v roce 1999, není to tedy nepředstavitelně vzdálená doba, je to už téměř moderní svět, takový, jaký známe dnes.

Avšak navzdory výše řečenému se hned v prvním díle seznamujeme se šlechtickou rodinou jako vystřiženou z románu Jane Austenové. Robert, hrabě z Granthamu, má tři dcery, ale ne dědice. On, jeho manželka Cora i matka Violet se tak musejí smířit s nelibou vyhlídkou, že panství jednou připadne Robertovu vzdálenému bratranci Matthewovi. Ke všemu se ještě ukáže, že Matthew pracuje, což je činnost v aristokratických kruzích naprosto nemyslitelná.

Downton Abbey - behind the scenes 1
Fellowes se však nezaměřuje na šlechtu jako takovou, ale na dynamiku vztahů mezi lidmi s rozdílným postavením a třídním původem, žijícími pod jednou střechou. Jsou členy jedné domácnosti, avšak jejich očekávání, možnosti i ambice jsou zcela odlišné.

Paní domu a její komorná jsou v dennodenním kontaktu a jejich vztah může být na velmi intimní úrovni. Pro dnešního člověka je to myslím velmi zvláštní vztah. Představte si, kdyby vám někdo pomáhal s oblékáním spodního prádla, jak byste se na to tvářili, jak by se vám to asi líbilo?

Tím, že Fellowes děj Downton Abbey zasadil do téměř moderní éry, se mohl kromě jiného věnovat tématům jako sociální politika, ženská práva nebo třídní (ne)rovnost, což je i pro dnešního diváka problematika zcela aktuální.

Na letech 1912 – 14 je zajímavé především to, že ačkoliv se život stále ještě odvíjel bezstarostně a v zajetých kolejích, všechny síly, které měly zanedlouho převrátit tento idylický svět vzhůru nohama, se již začaly formovat a do pohybu pak byly uvedeny především první světovou válkou.

Downton Abbey - behind the scenes 4
Na otázku, v čím tkví ta nesmírná popularita Downton Abbey, Fellowes jednou odpověděl, že je to nejspíš tím, že seriál není zaměřen na žádného konkrétního diváka. A skutečně, hlavní roli v seriálu ztvárňuje 18 postav nejrůznějšího věku, vzdělání a společenského postavení, takže si každý může najít svého oblíbeného hrdinu a prožívat děj s ním. Přesto se člověk neubrání myšlence, že tou největší hvězdou celé show je samotný panský dům, kde se děj odehrává, samotné Downton Abbey, které funguje jako jakýsi malý, dokonale soběstačný mikrosvět. Pokud máte chuť dozvědět se něco více i tomto velkolepém domě, o jeho fiktivní i skutečné identitě, nenechte si ujít článek Highclere Castle – skutečné Panství Downton.
 
Divider pro zvidaveJULIAN FELLOWES – Minibiografie

Julian Fellowes

Narozen 18.8.1949 v Káhiře, otec diplomat. Manželka Emma Kitchener-Fellowes, 1 syn, šlechtické vazby v rodině.

Studoval angličtinu na Cambridge, v 21 letech se zapsal na hereckou školu. Až do roku 1990 se živil zejména jako herec v epizodních rolích. Úspěch přišel poměrně nečekaně ve chvíli, kdy ho režisér Robert Altman pověřil sepsáním scénáře pro svůj film o vraždě na šlechtickém sídle Gosford Park. Perfektní znalost aristokratických kruhů a dokonale vypointované repliky mu v roce 2002 vynesly Oscara za nejlepší scénář. Od té doby se věnuje zejména scenáristice.