Hudba k seriálu Panství Downton

Publikováno uživatelem

Zkuste se trochu zasnít a představte si, že sedíte pohodlně uvelebeni v křesle a netrpělivě čekáte, až se z televizní obrazovky konečně spustí ona důvěrně známá melodie, která doprovází úvodní titulky seriálu Panství Downton. Nemůžete si ji nechat ujít, je svádivá, a přitom prudce elegantní, je hravá, a přitom má své temné podtóny. Je to prostě melodie, která vás na svých tónech dokáže přenést z dnešní uspěchané doby do poklidného světa fiktivního yorkshirského panství Downton.

A jen se z televizní obrazovky ozvou první rychlé tahy smyčců a jemné údery klavírních klapek, začnou vám před očima defilovat jednotlivé postavy – pan Carson, lady Cora, hraběnka vdova, pan Bates – ať už si vzpomenete na jakoukoliv z nich, „slyšíte“ je tam všechny, ta melodie má v sobě jakousi zvláštní všeobjímající kvalitu, při jejím poslechu máte pocit, jako byste na seriálový Downton nahlíželi z ptačí perspektivy a celé dění měli jako na dlani.

Ano, přiznejme si to, seriál milujeme i pro jeho hudbu… pro hudbu, která v nás vyvolává silné emocionální sepětí s jednotlivými postavami, podtrhuje vizuální složku vyprávění akustickými vjemy, umožňuje nám vychutnávat si děj několika smysly.

Udělejte si pohodlí, zavřete oči a zaposlouchejte se do té chytlavé melodie. Také vás pokaždé dostane stejně jako mě?

 

Málokdo ovšem ví, že pod touto melodií je podepsán britský skladatel John Lunn (nar. 1956 ve Skotsku), který v roce 2012 a 2013 dokonce získal za hudbu k seriálu Downton Abbey prestižní cenu EMMY. Pokud byste si chtěli poslechnout něco z jeho další tvorby, zkuste si prostřednictvím tohoto odkazu přehrát některé jeho skladby. Vsadím se, že vám mnohé budou povědomé.

Titulní melodie seriálu má také nepříliš známé vokální aranžmá, jehož se ujala mladá zpěvačka Mary-Jess. A tohle je výsledek.

Pro úplnost přikládám i tři seriálové upoutávky, které si mezi diváky získaly velkou oblibu. Hlavní zásluhu na tom mají zejména notoricky známé hity Every Breath You Take (The Police), With or Without You (U2) a Last Christmas (Wham!), které byly využity jako podkresová hudba v neotřelém podání belgického ženského sboru. Sbor se jmenuje Scala & Kolacny Brothers a vedou ho bratři Stijn a Steven Kolacny.
 

 

 

 

A jako bonus na závěr ještě noty pro klavír s ústřední melodií seriálu od uživatele Tweedle Dee1. Tímto mu posílám tisíceré díky za to, že je dal veřejně k dispozici! Můžete si také poslechnout, jak melodie zapsaná do not zní přímo v jeho podání.

Divider pro zvidaveTěm, kteří nemají problémy s angličtinou, doporučuji poslechnout si interview s Johnem Lunnem pro americkou rozhlasovou stanici WNYC z 19.01.2012. Neméně zajímavý je pak také rozhovor s Johnem Lunnem pro britské rádio Classic FM.

Divider caraV případě, že uvažujete o koupi soundtracku k seriálu Panství Downton a nechcete čekat, než vám z nějakého e-shopu doručí předražené CD, zkuste se porozhlédnout po internetu po nějakém digitálním zdroji, hudbu si tak budete moci ihned stáhnout. Soundtrack je v mnoha verzích k mání třeba na britském Amazonu, stačí prokliknout „MP3 Download“ a vybrat si, o které skladby máte konkrétně zájem.