Downton Abbey jako fenomén

Publikováno uživatelem

Hned na začátku si ovšem zcela na rovinu přiznejme, že není seriál ten, aby se zalíbil všem. Ani Downton Abbey není výjimkou a má dost svých odpůrců, kteří mu vyčítají zejména historické nepřesnosti, logické nesrovnalosti v ději, nepravděpodobné zápletky a plytké dialogy. David Mitchell to zcela pregnantně shrnul v tomto videu, které lze s trochou nadsázky považovat za samou esenci kritických ohlasů, které Downton za dobu své existence posbíral.

Ale i přes všechnu tu kritiku přeci jen na tom Panství Downton něco musí být. Něco univerzálního, co propojuje přítomnost s minulostí a ženský svět s mužským. Jak jinak si totiž vysvětlit, že se seriál prodal do více než stovky zemí? Nebo že se v době jeho vysílání začal před obrazovkou pravidelně objevovat i můj otec, který obvykle považuje „nedobrovolné“ sledování romantických telenovel za jednu z nejhorších forem domácího násilí?

Už jen období, ve kterém se seriál odehrává, je samo o sobě divácky atraktivní, protože nám není natolik vzdálené, abychom ho považovali za dávnou historii, ale ani natolik blízké, abychom ho sami mohli prožít, a tak v nás vzbuzuje přirozenou dávku zvědavosti a jisté sounáležitosti. Zatímco v Česku nyní premiérově běží třetí řada seriálu, která mapuje období těsně po první světové válce, kdy se společnost pomalu vzpamatovávala z prožitých utrpení a vyrovnávala se s tím, co válka definitivně odnesla, čtvrtá řada, kterou právě začala vysílat britská televize ITV, nás vrhne přímo do víru bouřlivých let dvacátých. První světová válka byla začátkem konce velkých panských sídel a okázalého životního stylu jejich majitelů, takže 20. a 30. léta lze považovat za dobu velkého společenského přerodu. Julian Fellowes k tomu podotýká:

Život mezi dvěma světovými válkami byl plný nervozní, horečnaté energie. V určitých směrech to bylo vzrušující období se všemi těmi novými tanci, filmy, letadly a automobily, ale také období charakterizované strachem, protože nikdo přesně nevěděl, co od nového světa vlastně očekávat.

Highclere Castle

Zámek Highclere, na němž se natáčí seriál Downton Abbey, leží na pomezí hrabství Berkshire a Hampshire.

Hlavní producent seriálu Gareth Neame si ovšem myslí, že hlavní zásluhu na úspěchu Downton Abbey má zejména Julian Fellowes, který si od samého začátku seriálu drží post jediného scenáristy. Nápad zpracovat téma filmu Gosford Park do seriálového formátu se zrodil u jedné neformální večeře, která následně předznamenala všechna budoucí rozhodnutí ohledně natáčení.

Velká část úspěchu Downtonu spočívá v tom, že pořád s Julianem pracujeme v intencích toho, jak jsem se tehdy na té první večeři dohodli – my dva spolu něco upečeme a on jako tvůrce a scenárista má pak naprosto volnou ruku v tom, jak to celé zpracuje. Nezasahuje mu do toho dalších třicet čtyřicet lidí, jak to běžně bývá pravidlem u větších produkčních týmů, a takhle to prostě skvěle funguje. Jsme snad nejmenší produkční tým, který vůbec kdy pracoval na přípravě seriálu.

Julian Fellowes je naproti tomu poněkud konkrétnější a domnívá se, že si seriál udržel svou popularitu díky tomu, že se jeho tvůrcům bravurně podařilo zkombinovat rychlé tempo vyprávění, tak typické pro dnešní dobu, s dějovou linkou zasazenou do pomalu plynoucího času před sto lety. Zřejmé je to zejména v porovnání s ostatními historickými seriály. Fellowes to komentuje:

Na první pohled se zdá, že Downton Abbey je takový ten klasický televizní příběh s krásnými kostýmy, nádhernými domy a vším tím ostatním, jehož děj se neskutečně vleče, ale ve skutečnosti je to moderní show s několika dějovými linkami. Musíte se koncentrovat a nemůžete si jen tak uprostřed epizody na chvíli odskočit, utekla by vám totiž důležitá část děje.

Opravdovým požehnáním seriálu je také skvěle zvolený počet a charakter jednotlivých postav. Downton Abbey nemá jednoho nebo dva hlavní hrdiny, ale jsou jich hned celé dvě desítky a všichni jsou pro úspěch seriálu stejně nepostradatelní. A všem, tedy klaďasům i záporákům, Fellowes připravuje zápletky vážné i banální, ale také úsměvné i méně úsměvné. Ostatně, humor je velkou devizou seriálu. Typicky britský konverzační humor pronášený s kamennou tváří a obdařený lehkým satirickým podtónem. Přebornicí v tomto směru je zejména Maggie Smith, které Fellowes do úst vkládá ty největší hlášky, a Maggie se mu bohatě odvděčuje jejich nezapomenutelným ztvárněním prostřednictvím postavy ovdovělé hraběnky Granthamové.

Tým seriálu měl vůbec šťastnou ruku při výběru jednotlivých herců, od těch známějších až po ty méně okoukané, přičemž z některých udělal doslova přes noc velké hvězdy. Po ohromném úspěchu první a druhé série se o role ve třetím pokračování začali dokonce zajímat i sami velcí hollywoodští herci, jako například veteránka filmového plátna Shirley MacLaine, která získala roli Cořiny matky, Marthy Levinsonové. Její účast v seriálu lze sice považovat za úlitbu americkým fanouškům Downton Abbey, kteří mají velmi početnou základnu a pro úspěch Downtonu jsou klíčoví, ale přesto nepochybuji o tom, že s touto dámou mohla být na place docela legrace. Maggie Smith v jednom rozhovoru pro  Toronto Star zavzpomínala:

Jsem přesvědčená, že tam nahoře nad námi něco je, a jako každý z nás v to obzvlášť věřím, když uhodí špatné časy. Ale rozhodně nejsem jako Shirley MacLaine, která si pravděpodobně myslí, že my dvě jsme v minulém životě tvořily pár.

Ve čtvrté sérii se Shirley MacLaine opět krátce objeví a spolu s ní i další noví herci. Doufám jenom, že Julian Fellowes odolá pokušení přivést do děje přiliš mnoho nových tváří. Jistě, někteří z původní herecké sestavy odešli, takže je nutné, aby se do starobylých zdí panského sídla nastěhovali noví nájemníci, ale obávám se, aby to nebylo na úkor dosavadních obyvatel sídla. Byla by totiž věčná škoda, kdyby Downton skončil jako druhořadá telenovela s vysokou fluktuací netalentovaných herců. Zatím, jak se zdá, se však nad Downtonem žádná mračna nestahují. A na co se těšit ve čtvrté sérii Panství Downton? To už nám prozradí herci sami.


 

Divider tip na darek
Pokud jste fanouškem Downton Abbey anebo jednoho takového máte doma, nechte se inspirovat níže uvedeným výběrem tématicky příhodných dárků. Sehnat lze téměř cokoliv od knížek a puzzle až po šperky.

                        
 

Použité fotografie
Fotografie zámku Highclere použitá v článku: „Downton Abbey :)“ od „zen whisk“, licencována pod CC BY-ND 2.0.