Deník na 5 let

Publikováno uživatelem

Už si ani nepamatuji, kde to přesně bylo, ale jednou takhle, bude to dva roky zpátky, jsem se procházela po anglických krámcích a mimo jiné zavítala i do malého starosvětského papírnictví. Od malička obchody s papírnickým zbožím miluju. Snad je to pro tu specifickou vůni psacích potřeb anebo pro příslib všech těch kreativních možností, které člověk má s tužkou v ruce a čistým papírem před sebou… nevím. Každopádně tento obchůdek mě nadchnul. S chutí jsem se rozhlédla kolem sebe, nasála zvláštní odér toho malinkého papírnictví a se zaujetím začala listovat nejrůznějšími kalendáři, bloky a sešity, když tu mě upoutal v umělé kůži vázaný deník, na jehož deskách stálo 5 Year Diary.

Se zájmem jsem si ho prohlédla. Celý můj život je totiž plný marných pokusů o založení deníku. Což o to, založit bych ho ještě zvládla, čehož důkazem je plný šuplík téměř netknutých diářů nesoucích označení Deník. Méně pyšná však už jsem na to, že všechny tyto deníky zpravidla skončily svůj jepičí život do měsíce od prvního zápisu, protože mé nadšení pro věc obvykle vyprchalo po pár týdnech. Ano, jsem chronický deníkový začátečník. Jediné období, kdy se mi podařilo vést si deník víceméně pravidelně, přišlo a odešlo s mou pubertou, od té doby všechny další pokusy zcela ztroskotaly.

Five Year Diary

Ale jak jsem tak stála v tom malém anglickém papírnictví a držela v ruce ten červený deník, svitla mi malá jiskřička naděje. Co když přesně tohle je ono? Na každý den připadá pouze jeden krátký odstavec, to se dá zvládnout, pomyslela jsem si. Deník je na pět let, takže žádné další hromadění rozepsaných a nedokončených diářů. Na každé stránce se to samé datum opakuje pětkrát, vždy s odstupem jednoho roku, takže deník by mi mohl posloužit jako ideální nástroj pro malé meziroční bilancování a osvěžení paměti ohledně dnů dávno minulých.

Cela ta idea mě nadchla a deník jsem už z ruky nepustila, nýbrž odnesla k pokladně a zaplatila. Dva roky uběhly jako voda a světe div se, deník neskončil v šuplíku jako všichni jeho papíroví předchůdci, ale má čestné místo na mém nočním stolku. Píšu totiž zásadně před spaním, mám to jako takový malý rituál. Přiznávám, lenoch jsem pořád a jsou dny, kdy se mi nic zaznamenávat nechce, ale ty přicházejí naštěstí jen zřídka.

Ke všemu jsem zjistila, že je docela legrace pročítat si rok staré záznamy. Většinou jen kroutím hlavou nad tím, co jsem před rokem v to samé datum dělala nebo si myslela. Je to, jako byste svůj život sledovali v ročních skocích, tedy s větším odstupem, než kterého lze dosáhnout ze dne na den, a možná i s větší objektivitou. Člověk si pak uvědomí, jak jsou některé starosti pomíjivé a některé radosti naopak dlouhodobě uspokojivé. A to je na tom to nejhezčí.

Možná se teď ptáte, kde se takový deník dá v Čechách sehnat. No, vlastně asi nedá. Přestože jsem pátrala na internetu, nebyla jsem úspěšná.

Pokud jste však zběhlí v nákupech na britském Amazonu, doporučuji si deník obstarat právě tam, bez problémů vám ho zašlou do Čech.
 
 
One Line a Day

Asi nejpopulárnější ze všech deníků na 5 let, má atraktivní barvu a zlaté zdobení. Patří do řady menších diářů, na výšku má pouze 16,1 cm a na šířku 9,6 cm, vejde se tak pohodlně do kabelky a je skvělý i na cesty.

5 Year Diary

Tento deník jsem si koupila i já sama, sice v jiné barvě, ale jinak na chlup ten samý. Jsem s ním spokojená, vyhovuje mi jak svou velikostí (A5), tak i kvalitou zpracování. A co víc… má i praktické zapínání na magnetku.

A Thought a Day

Opět jeden z menších deníků, který je ideální k uchovávání drobných postřehů a úvah. Stačí, když si poznamenáte i jen jednu jedinou myšlenku denně, a za pár let bude mít pro vás tato malá knížečka cenu zlata.

Can’t Sleep, Write Now

Tento deník je určen pro všechny nespavce. Stojí za ním dobrá myšlenka: nemůžete-li v noci spát, pište! Hoďte na papír všechny své splíny a starosti, pročistěte si hlavu.

 

Použité fotografie
1. „Dear Diary“ od „Philippa Willitts“, licencována pod CC BY-NC 2.0.
2. „Line A Day Five Year Diary“ od „Amy“, převzato z blogu www.saltandchic.com