Čteme v angličtině (2)

Publikováno uživatelem

Náš dnešní článek je určený pro začátečníky i pokročilé studenty, kteří by si rádi vyzkoušeli, jaké je to přečíst si knížku, která je celá napsána v angličtině, rozšířili si slovní zásobu a zároveň si ověřili znalosti gramatiky. Pokud si netroufáte přímo na původní literární dílo, můžete si vybrat některou ze zjednodušených knížek, které vydává nakladatelství Oxford University Press v edici Oxford Bookworms Library.

Oxford Bookworms Library je edice původních a adaptovaných textů v jednotlivých odstupňovaných úrovních, od začátečníků až po pokročilé čtenáře. Vybrat si můžete z celkové nabídky více než 270 titulů, rozdělených do 7 úrovní jazykových znalostí.

Pro úroveň STARTER jsou určené tituly čítající cca 250 hesel = headwords, STAGE 1 (400 headwords), STAGE 2 (700 headwords), STAGE 3 (1 000 headwords), STAGE 4 (1 400 headwords), STAGE 5 (1 800 headwords) a STAGE 6 (2 500 headwords).

Svoji aktuální jazykovou úroveň můžete stanovit za pomoci jednoduchého interaktivního testu. Nemusíte tedy bezradně tápat, popř. systémem pokus-omyl zkoušet, který text je pro vás nejvhodnější co do znalosti gramatiky a slovní zásoby. Vyhodnocení testu je velmi jednoduché. Pokud dosáhnete skóre minimálně 80 %, je pro vás zvolená jazyková úroveň vhodná. Pokud máte 95 % a více, doporučuje se složit test pro vyšší úroveň.

A pak už nezbývá než se rozhodnout pro některý z deseti žánrů a vybrat si, co vás bude nejvíce zajímat a bavit číst. Zde je skutečně jen malý a neúplný přehled toho, co jsem zatím stihla přečíst já:

  • Řada Classics obsahuje některá z nejznámějších děl klasické literatury (The Adventures of Tom Sawyer, Robinson Crusoe, A Christmas Carol, The Great Gatsby, Jane Eyre atd.).
  • Řada Crime & Mystery nabízí například některé příběhy Sherlocka Holmese, dále pak The Murders in the Rue Morgue, American Crime Stories apod.
  • V řadě Fantasy & Horror se potom můžete začíst třeba do The Wizard of Oz, The Canterville Ghost nebo Dr Jekyll and Mr Hyde.
  • V Human Interest se setkáte s tituly jako např. Robin Hood, The Piano nebo The African Queen.
  • Factfiles – General Interest zaujme všechny, kteří mají rádi literaturu faktu, vyberete-li si např. Titanic, London nebo Great Crimes, určitě nebudete zklamáni.
  • Factfiles – CLIL je velmi zajímavá řada, kterou ocení určitě učitelé a lektoři angličtiny, kteří jazyk vyučují formou metody CLIL. Mně osobně se zde zatím nejvíce líbily Chocolate, J. F. Kennedy a The History of the English Language.
  • Řada Playscripts nabízí divadelní hry, které jsou určené buď pro čtení nebo pro samotné nastudování představení; osobně potom preferuji klasiku jako jsou např. Hamlet, Romeo and Juliet a další.
  • V kategorii Thriller & Adventure doporučuji např. Treasure Island nebo The Prisoner of Zenda.
  • Zajímá-li vás světová literatura, vyberte si z řady World Stories. V nabídce mají např. Treading on Dreams: Stories from Ireland, A Cup of Kindness: Stories from Scotland a další.
  • Z řady True Storie mne nadchnul The Elephant Man, Henry VIII and his Six Wives, Eat, Pray, Love: One Woman´s Search for Everything.

Většinu z výše uvedených knížek jsem přečetla buď sama, protože mne obsah a téma prostě zajímaly, nebo jsme je četli se studenty v rámci jazykových kurzů, popř. i s jednotlivci v rámci individuální výuky.

Kompletní a ucelenou nabídku v edici Oxford Bookworms Library si potom můžete prostudovat pod tímto odkazem.

    

Bookwormy z Oxford University Press si kupuji už léta a doporučuji je svým studentům hned z několika důvodů:

Aktivní čtení
V závěru každé knihy naleznete aktivity určené pro práci s textem před začátkem čtení, přípraveny jsou i úkoly pro práci s textem v průběhu čtení a nakonec následují různá cvičení po přečtení celé knihy. Máte tedy možnost si postupně a systematicky ověřovat, zda jste čtenému porozuměli správně. Některé vybrané úlohy rozvíjejí také konverzaci a umožňují studentům rozvoj slovní zásoby i nácvik vyjadřování vlastních myšlenek a postojů. Nevýhodou může však být, že klíč k řešení některých cvičení není součástí knihy.
V každé knížce je k dispozici také rejstřík používaných slov včetně vysvětlivek významu. Tento glosář, který je v rozsahu jedné dvojstrany, nemůže samozřejmě suplovat slovník, ale umožňuje podle mne přípravu na práci s výkladovými slovníky.

Zvukové nahrávky
Většinu titulů si lze zakoupit ve variantě buď bez zvukového CD, nebo s CD, na kterém je rodilým mluvčím namluvena celá kniha. Nahrávky jsou rozděleny po jednotlivých kapitolách. Lze tak buď zároveň číst a poslouchat, nebo kombinovat obě možnosti, případně, pokud máte slabiny v poslechu anglického mluveného slova, si kapitolu můžete nejprve přehrát, pokusit se shrnout, co jste slyšeli a čemu rozuměli, a teprve potom si příslušnou oblast projít v knize.
Celá řada titulů je také k dispozici jako apps nebo e-books, takže pokud dáváte přednost elektronickým čtečkám a podobným zařízením, určitě vám bude tato možnost vyhovovat. Já osobně jsem spíše klasický papírový typ, a tady mi vyhovuje formát knížky, který se mi v pohodě vejde do kabelky a váží rozhodně méně než můj diář.

Široký výběr
Nabídka žánrů je skutečně pestrá a každoročně se rozrůstá o další a další, takže přečtete-li zhruba jako já cca 12 až 15 bookwormů ročně, můžete si být jisti, že s nalezením další zajímavé knihy rozhodně nebudete mít problém. Od úrovně STAGE 3 si navíc lze objednat rovnou celý balíček bestsellerů, který obsahuje nabídku nejčtenějších titulů napříč všemi žánry odpovídajícími dané jazykové úrovni. Úplným začátečníkům je zase čtení a porozumění usnadněno četnými barevnými ilustracemi, které vhodně doplňují a komentující samotný děj knihy. Dáváte-li přednost interaktivnímu způsobu čtení, doporučuji knížku Mystery in London, ve které se čtenář sám stává detektivem a po přečtení každé kapitoly se sám znovu a znovu rozhoduje, jaký krok v pátrání po pachateli učiní. Příběh je zasazen do prostředí viktoriánského Londýna konce 19. stol.

Gramatika
Práce s bookwormy je velmi variabilní a díky materiálům, které si můžete stáhnout z internetových stránek, je možné si četbu a zároveň studium angličtiny skutečně užít. A zatímco k četbě klasické knihy se dostanete až po několika letech studia, zjednodušenou četbu zvládnete i s omezenou slovní zásobou a dokonce i tehdy, když jste se zatím nedostali přes všechny časy a podobné záludnosti anglické gramatiky. Naopak, někteří z mých studentů mi často říkají, že teprve s četbou zcela pochopili, jak některý gramatický jev může v praxi fungovat, nebo si teprve při četbě zafixovali správný tvar některého minulého příčestí. V závěru každé knihy máte navíc k dispozici stručný přehled gramatiky, kterou jednotlivé úrovně obsahují.

Doplněk výuky
Každá učebnice jednou za čas přestane bavit a každý si rád v českém prostředí ověří svoje znalosti a případné pokroky. Zjednodušená četba se mi z dlouhodobého hlediska velmi osvědčila. Studenti se sami rozhodnou a dohodnou, co budeme číst, v kurzu se při 1,5 hodinové výuce dá za pololetí jedna kniha přečíst, při individuální výuce je tempo samozřejmě rychlejší. Pro učitele jsou pak k dispozici také užitečné webové stránky.

Rozšiřování slovní zásoby
Bookwormy také velmi dobře pracují s přirozenou výukou slovní zásoby. Slovíčko, se kterým jste se setkali v první kapitole, se objeví znovu ještě v několika dalších, takže metoda opakování naučeného je zde naplňována beze zbytku.

 

Důvodů, proč číst v angličtině, se jistě najde ještě celá řada. Pokud vám v knihovně leží dosud nepřečtená adaptovaná četba, je možná právě teď ten správný čas ji otevřít a vyzkoušet. Třeba se i z vás stane knihomol neboli bookworm :-).