Britské historické seriály 2

Publikováno uživatelem

Pro ty, kteří již trpí abstinenčními příznaky po skončení Downton Abbey nebo jen hledají dobrou televizní zábavu na zkrácení dlouhé chvíle, jsem prodloužila seznam britských historických seriálů, který sepsala Kate ve svém původním příspěvku. Následující seriály by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Divider cara

1PARADE’S END                Koupit

(česky bylo odvysíláno na ČT jako KONEC PŘEHLÍDKY)

Pokud milujete Downton Abbey, tak jistě budete zbožňovat i tento seriál. Někteří dokonce považují Parade’s End za pokus televize BBC vytvořit Panství Downton seriálového konkurenta, a ukrojit si tak z downtonské popularity alespoň malý díl. Já si to ale nemyslím, Parade’s End je totiž naprosto jiný. Jedinou podobnost vidím v tom, že oba seriály běžely v televizi ve stejnou dobu a že se jejich děj odehrává v období první světové války.
Parade’s End, natočený podle knihy Forda Madoxe Forda v koprodukci BBC a HBO, má ovšem jedno výrazné plus – Benedicta Cumberbatche v hlavní roli. Milovaný britský herec, kterého proslavil zejména seriál Sherlock, spolehlivě láme dívkám a ženám srdce i v této minisérii, a to v uniformě Christophera Tietjense.
Christopher Tietjens je geniální anglický aristokrat (protože Cumberbatch prostě nehraje postavy s IQ nižším, než je 150) s něžným srdcem, který je ženatý s bohémskou a záletnou Sylvií (Rebecca Hall). Sylvia porodí syna, není si však jista, zda je Christopherův, či zda ho počala se svým milencem. Christopher ho však bez otázek přijme za svého a vše na oko klape až do té doby, než se ve Christopherově životě objeví jedna mladá a krásná sufražetka. A jak to celé dopadne, na to se už podívejte sami. Jako bonus je tu i skvělý soundtrack od Dirka Brosse.
 
 

2THE FORSYTE SAGA                Koupit

(česky vyšlo na DVD jako SÁGA RODU FORSYTŮ)

Seriál je adaptací obsáhlého třídílného románu Johna Galsworthyho. Mnohovrstevnatý děj Ságy rodu Forsytů se začíná odvíjet v poklidném viktoriánském Londýně a končí o několik desetiletí později v bouřlivých dvacátých letech minulého století. Jak už sám název napovídá, jedná se o generační ságu jedné dobře společensky postavené rodiny. Její členové prožívají velké city, spřádají nízké intriky, uskutečňují své sny, podvádějí, truchlí i triumfují, ale ze všeho nejvíc se snaží najít kousek obyčejného lidského štěstí v rychle se měnícím světě.
Úspěch seriálu je mimo jiné postaven na vynikajících hereckých výkonech Damiana Lewise, který ztvárnil roli Soamese Forsyta, a Giny McKee, která si zahrála jeho seriálovou manželku. V neposlední řadě pak Sága rodu Forsytů ohromuje i svými kostýmy a už jen kvůli nim je seriál příjemnou podívanou.
 
 

3CALL THE MIDWIFE                Koupit

(do češtiny překládáno jako ZAVOLEJTE SESTŘIČKY)

Ti, co si užívali na České televizi dokumentární seriál Tři v tom, si jistě oblíbí i seriál Call the Midwife. Seriál vypráví o každodenním, často dosti strastiplném životě porodních asistentek v padesátých letech minulého století, které spolu se čtyřmi řádovými sestrami od Svatého Rajmunda pomáhají na svět miminkům v chudinské londýnské čtvrti East End. Ačkoliv se může zdát, že sám námět seriálu je spíše nezáživný a možná pro někoho až traumatizující, rozhodně se tím nenechte odradit. U Svatého Rajmunda je totiž docela veselo, k čemuž nemalým dílem přispělo i obsazení známé britské komičky Mirandy Hart do role potrhlé a neohrabané porodní asistentky Chummy.
Seriál byl natočen podle memoárů Jennifer Worthové, která v knize i v seriálu vystupuje pod pseudonymem Jenny Lee (v seriálu si ji zahrála Jessica Raine). Děj seriálu se své knižní předlohy drží celkem věrně a na pozadí nevábné a zanedbané londýnské čtvrti rozehrává příběhy obyčejných lidí. Sestry jsou dennodenně nuceny se potýkat s velkou mírou nedůvěry svých pacientů ve zdravotnický systém, s otřesnými hygienickými podmínkami, bigotní vírou, odporem k pokroku a také s nedostatkem financí. Každodenní tvrdý boj je však vyvážen milým humorem a občas i příjemně romantickou dějovou linkou, u které jen málokteré oko zůstane suché. Suma sumárum, Call the Midwife vás sice emočně vyždímá, ale tak nějak smířlivě a klidně… a možná vás po zhlédnutí každé epizody dokonce napadne, že život v 21. století má přeci jen něco do sebe. Hlavní hudební motiv k seriálu složil Peter Salem a soundtrack s originální i dobovou hudbou je k sehnání i u nás. A pokud byste měli zájem o knižní předlohu k seriálu, ptejte se v knihkupectví po knize nazvané Zavolejte sestřičky.
 
 

4THE HOUR                Koupit

(v češtině zatím není k mání)

Toužili jste se někdy podívat pod pokličku jedné z nejlepších zpravodajských redakcí na světe? V tom případě máte jedinečnou šanci učinit tak prostřednictvím dvouřadé minisérie The Hour, která mimořádně napínavým a poutavým způsobem popisuje začátky televizních zpráv na BBC v polovině padesátých let minulého století. Děj seriálu se však netočí jenom kolem příprav zpravodajských relací, jak by se dalo čekat, ale řeší se v něm i špionážní zápletky a konspirativní teorie, nouze tedy není ani o pořádné drama. Klíčové je také velmi kvalitní herecké obsazení. Jednou z hlavních postav je investigativní novinář tělem i duší Freddie Lyon (Ben Whishaw), který prahne nejen po vzrušujících zprávách, ale také po své kolegyni Bel Rowley (Romola Garai). Háček je však v tom, že emancipovaná Bel se zakoukala do šarmantního, avšak ženatého Hectora Maddena (Dominic West), který do BBC nově nastoupil na post moderátora televizních novin. Jak už to tak bývá, nic není v životě jen černobílé, takže i osudy hrdinů seriálu se pořádně propletou a zamotají, a já vám můžu garantovat, že samým napětím budete mít ke konci seriálu pořádně okousané nehty. Seriál se bohužel přes značný odpor fanoušků přestal natáčet po druhé sérii a BBC zatím odložila natáčení třetí řady na neurčito. Velká to škoda!