Britské historické seriály

Publikováno uživatelem

Následující desítka britských dobových seriálů není seznamem těch nejlepších, které kdy byly natočeny, ale pouze jakýmsi inspirativním výběrem založeným na mé vlastní divácké zkušenosti. Mnoho seriálů, které by si zasloužily alespoň krátkou zmínku, se do tohoto výčtu vůbec nedostalo, takže se třeba někdy v budoucnu můžete těšit na pokračování tohoto malého televizního inspiromatu.
 
Divider cara

1PRIDE AND PREJUDICE

(česky vyšlo na DVD jako PÝCHA A PŘEDSUDEK)

Pýcha a předsudek je jedno z nejznámějších děl světové literatury a takový malý anglický poklad, což lze s klidem v duši prohlásit i o tomto seriálu z roku 1995, který svým způsobem odstartoval ohromnou a dosud neutuchající vlnu diváckého zájmu o historická dramata z produkce BBC. Výběr neokoukaných herců (Colin Firth, Jennifer Ehle), originální scénář (Andrew Davies) a moderní a vtipné zpracování doslova přikovalo milióny Britů (ehm, Britek) k obrazovkám, když měl tento seriál před téměř 20 lety svou televizní premiéru. Z Colina Firthe, který hrál upjatého pana Darcyho, se téměř přes noc stal sexsymbol. Však také scéna, kde se objeví v mokré košili, je doslova legendární. Dlužno podotknout, že bez tohoto zpracování Pýchy a předsudku bychom možná ani neměli Bridget Jonesovou, pro jejíž autorku byl tento seriál hlavním zdrojem inspirace. Takže pokud vás tento seriál minul, vřele doporučuji tento drobný nedostatek napravit.

 

2NORTH AND SOUTH

(česky vyšlo na DVD jako LÁSKA V BÍLÉM PEKLE)

Pokud vůbec existuje seriál, který mě nedokáže unavit, pak je to tato „šedivá“ romance, která vznikla podle neprávem opomíjeného románu Elizabeth Gaskellové nazvaného Sever a jih (pozor, neplést s americkým seriálem stejného jména!). „Pýcha a předsudek“ průmyslového severu, jak se seriálu často přezdívá, je poutavým vyprávěním o střetu jižanských ideálů a předsudků s tvrdou realitou života pracující třídy ve velkém špinavém městě na severu Anglie kolem poloviny 19. století. Právě tam se na pozadí lidského utrpení, bídy, zarputilosti, ale i osobní statečnosti začne odvíjet příběh dvou mladých lidí, kteří budou muset ujít hodně dlouhou cestu, než porozumí nejen jeden druhému, ale i sami sobě. Seriál proslavil zejména představitele hlavní mužské role Richarda Armitagea, ale pozornosti neušel ani Martin Phipps, který složil k seriálu dokonale uhrančivou hudbu.

 

3JANE EYRE

(česky vyšlo na DVD jako OSUDOVÁ LÁSKA JANY EYROVÉ)

Jana Eyrová je dalším klenotem britské klasiky. Román Charlotte Brontëové o osiřelé dívce, která získá místo guvernantky v panském domě a s ním i srdce svého urozeného pána, asi nemusím představovat, natolik je notoricky známý. Je to jeden z těch příběhů o tom, jak prostá dívka ke štěstí přišla, ale se sentimentalitou či prvoplánovostí červené knihovny toho příliš společného nemá. Jana Eyrová se dočkala již mnoha zpracování, mé nejoblíbenější je asi to z roku 2006, a to nejen pro závěrečných deset minut, při kterých zaplesá nejedna romantická duše, ale také pro skvělé vykreslení potlačované vášně a jakési syrové živočišnosti hlavních hrdinů, lapených do tenat zkostnatělých konvencí a falešné morálky. Z dalších verzí stojí za zmínku ta z roku 1983 (seriál), 1996 (film) a nejnovější z roku 2011 (film) s uchvacující hudbou od Daria Marianelliho.

 

4DOWNTON ABBEY

(česky vyšlo na DVD jako PANSTVÍ DOWNTON)

Pokud lze o nějakém seriálu hovořit jako o fenoménu posledních let, je to bezesporu Downton Abbey. Seriál kupodivu nepochází z dílny veřejnoprávní BBC, ale komerční ITV a výjimečné na něm je i to, že není adaptací žádného slavného románu, ale původním televizním dílem. Lví podíl na jeho úspěchu má zejména scénárista Julian Fellowes a pak také sympatický ansábl v čele s Maggie Smith. Downton Abbey je příběhem jednoho panského sídla a jeho obyvatel, těch nejníže postavených i těch privilegovaných. Seriál, který se odehrává na pozadí rychle se měnícího společenského a politického ovzduší počátku 20. století, tak nemá jen jednoho hlavního hrdinu, ale má jich rovnou dvě desítky. Každá z postav zasahuje do děje stejnou měrou, a podílí se tak na vzniku pestré směsice osudů, zápletek i situací, úsměvných i těch méně veselých. Zkrátka, Downton je vtipný, má švih, spád a velkolepou výpravu; a co víc, Downton je především silně návykový! A to platí i pro hudební doprovod, za kterým stojí skladatel John Lunn, více si můžete přečíst v článku Hudba v seriálu Panství Downton.

 

5LITTLE DORRIT

(česky vyšlo na DVD jako MALÁ DORRITKA)

Jsou příběhy, od kterých toho neočekáváte mnoho, a proto vás opravdu mile překvapí, pokud se povedou. A Malá Dorritka se skutečně vydařila. Román Charlese Dickense čítá na 1000 stran, je zabydlen nespočtem různorodých postav od těch nejubožejších až po ty nejmajetnější, odehrává se v temných zákoutích Londýna, ale také v honosných palácích anglických i italských. Ke všemu je to i sociální satira zaměřená proti třídním nespravedlnostem, nesmyslné byrokracii a absurditě společenských vrstev viktoriánské Anglie. A tenhle komplikovaný dějový propletenec okořeněný trochou tajemna a plný nečekaných zápletek a zvratů dokázala BBC převést do televizní podoby a vyprodukovat strhující, snově odvyprávěný příběh plný emocí v čele s křehkou Claire Foy jako Amy Dorritovou. BBC k seriálu bohužel nikdy nevydala oficiální soundtrack, což je věčná škoda, protože jako autor hudby je pod seriálem podepsaný John Lunn.

 

6BRIDESHEAD REVISITED

(česky odvysíláno v TV  jako NÁVRAT NA BRIDESHEAD)

Možná ze mě teď trochu promluví sentiment, ale ještě nyní si dobře pamatuji, jak jsem si v dobách svého dospívání poprvé zlomila srdce. A bylo to právě nad tímto seriálem! Brideshead Revisited je románem Evelyna Waugha, jedním z těch, které tvoří pilíře anglické literatury 20. století. Převést ho do televizní podoby určitě nebylo jednoduché, ale v tomto případě se to prostě a jednoduše povedlo – od kostýmů, hudby, hereckého obsazení (v čele s Jeremym Ironsem) až po lokace (Castle Howard v Yorkshiru). Co však považuji za opravdu brilantní, je způsob, jakým se podařilo přenést a zprostředkovat pocity, náladu a celkovou atmosféru Waughova díla. Sledovat přerod hlavního hrdiny z naivního mladíka do životem unaveného, dekadentního muže, prožívat s ním zakázanou lásku, trpět nad bigotností katolické víry, nasávat nadšení let dvacátých a vnímat hrozbu války, která začíná ponuře ovlivňovat druhou půlku let třicátých… tolik a mohem více emocí se skrývá v tomto seriálu. Vše výše napsané platí pro verzi z roku 1981. Existuje ještě filmové zpracování z roku 2008, ale to jsem ještě neměla tu čest vidět, proto prozatím nemohu hodnotit.

 

7BLEAK HOUSE

(česky vyšlo na DVD jako PONURÝ DŮM)

Román Bleak House od Charlese Dickense byl čtenářům poprvé představen v letech 1852 – 1853 a vycházel na pokračování. Stejný způsob zpracování zvolili i televizní tvůrci a Ponurý dům naservírovali divákům v patnácti 30-minutových dílech, což byl v tomto případě geniální tah. Každý z dílů je dramaticky vygradován a končí uprostřed vyhrocené situace, takže žádný divák lačnící po své pravidelné dávce napětí a romantiky si nenechá ujít další díl. Děj příběhu se točí kolem vleklého soudního sporu o dědictví a pranýřuje zejména liknavost soudu a zatuchlost soudní mašinérie, která semele životy mnoha lidí. V seriálu vystupuje mnoho postav, vesměs rázovitých či citově, duševně nebo fyzicky narušených, je to fascinující panoptikum viktoriánské společnosti. Výprava, kostýmy, lokace i herecké výkony (Gillian Anderson jako Lady Dedlock) jsou bez chyby a tento seriál BBC z roku 2005 sklidil mnoho uznalých kritik.

 

8EMMA

(česky vyšlo na DVD jako SLEČNA EMMA)

Pokud máte zrovna chmurnou náladu a nic vás netěší, neváhejte sáhnout po této verzi Emmy z roku 2009, určitě vám totiž zvedne náladu. Emma v podání Romoly Garai je hravá, veselá, upřímná, živá, žensky vynalézavá, dobrosrdečná, ale někdy i pěkně tvrdohlavá, rozmazlená a umíněná – prostě asi taková, jakou ji Jane Austenová chtěla mít. Emma je tradičně označována za romantický příběh, ale popravdě v něm moc romantiky nehledejte, hlavní hrdinka se totiž vdávat netouží, a pokud už po něčem prahne, je to především trocha toho vzrušení, které jí v poklidném tempu vesnického života urozené dívky zoufale chybí. A tak se rozhodne zahrát si na dohazovačku, čímž zamotá osudy několika lidí, a to včetně toho svého. O happy end ochuzeni nebudete, ale spíše než na záplavu vášnivého napětí a temných emocí se přichystejte na skvěle řemeslně zvládnutou britskou konverzačku v duchu té nejlepší tradice BBC. Emma je prostě sluníčko, kterému se nedá odolat.

 

9BIRDSONG

(česky na DVD zřejmě zatím nevyšlo – PTAČÍ ZPĚV)

Válka a láska… válka jako vykoupení, láska jako utrpení… milovat a být milován… válka jako nejhlubší degradace člověka… Birdsong vám s velkým patosem položí několik doslova existenciálních otázek a pak vás emocionálně vyždíme na bojištích první světové války. Děj, jehož předlohou je román Sebastiana Faulkse, je vyprávěn retrospektivně ve dvou rovinách, před válkou a po ní. Předválečná část rozehrává romantický příběh nenaplněné lásky a je spíše nezáživnou romancí dvou hrdinů, mezi kterými bohužel necítíte žádnou chemii. Druhá část, ta válečná, je však ve své naléhavé syrovosti a popisnosti přímo epická a doslova vám uvízne v hlavě. Už jen kvůli tomuto vyobrazení první světové války a její naprosté marnosti stojí zato tento seriál zhlédnout. Ale pozor! Na tuto dvoudílnou minisérii musíte mít tu správnou melancholickou náladu, protože teprve pak dokážete náležitě procítit ono sladkobolné drama, které se hlavnímu hrdinovi neustále zračí v očích, a to nemíním nikterak ironicky.

 

10THE BLETCHLEY CIRCLE

(česky na DVD zřejmě zatím nevyšlo – THE BLETCHLEY CIRCLE)

A na konec tu máme jeden solidní detektivní příběh s prvky nefalšovaného tajemna a napětí… a co víc, jako hlavní vyšetřovatelky se v něm poněkud netradičně představí čtyři mladé ženy, které spojuje jejich společná minulost z doby, kdy v Evropě zuřila druhá světová válka. Susan je odbornicí na vzorce, Lucy má fenomenální paměť, Jean dokáže obstarat jakoukoliv informaci a Millie je dobrá v matematice… ano, hádáte dobře, tyto dámy se seznámily v legendárním Bletchley Parku, kde své výjimečné schopnosti dennodenně uplatňovaly při dešifrování německých depeší. Poválečný Londýn však jejich mimořádné nadání nedokáže ocenit, a tak se všechny více či méně úspěšně snaží včlenit do většinové společnosti. Na začátku 50. let ale své přátelství obnoví, a to ve chvíli, kdy řady mladých Londýňanek začne decimovat sériový vrah, se kterým si policie neví rady. Tyto čtyři ženy dají své brilantní mozky dohromady, a jestli se jim podaří vypátrat vraha dřív, než mu padne za oběť další nevinná dívka, se už podívejte sami. The Bletchley Circle je detektivkou v duchu Agathy Christie – falešní podezřelí, kteří vlastně podezřelí vůbec nejsou, slepé uličky, ze kterých vedou nečekaná vyústění, policie, která sveřepě sleduje falešné stopy a přehlíží ty skutečné -, a právě pro tu kouzelnou starosvětskost je tento třídílný seriál úplným pohlazením po duši, i když při něm občas dost zamrazí.