Black Books

Publikováno uživatelem

Představte si knihkupectví. Tedy, lépe řečeno, antikvariát. Krásná myšlenka, že? Hlavně pro nás knihomoly. Police plné knih, vůně starého papíru, místo, odkud si můžete ty krásné knihy odnést domů.

No, tak přesně na tohle teď můžete zapomenout. Pokud byste si totiž chtěli něco koupit v Blackově knihkupectví, je velmi pravděpodobné, že vám nejen nic neprodají, ale možná vás i zmlátí. Bernard Black totiž rozhodně není přívětivý majitel, ale spíš sociopat, alkoholik a pesimista největšího kalibru. Nejenže nesnáší lidi, ono se zdá, že nesnáší úplně všechno. Jednoho dne, naprostou náhodou, potká Mannyho, nervního účetního, kterého později přijme jako zaměstnance. A právě tady začíná naprosto šílená, třísériová, osmnáctidílná jízda nazvaná Black Books.

Divider konvicka

     Seriál: Black Books

 
     Režie: Graham Lyneham, Nick Woods
     Scénář: Dylan Moran, Graham Lyneham
     Hrají: Dylan Moran, Bill Bailey, Tamsin GreigDivider konvicka
Role Bernarda Blacka se ujal Dylan Moran, irský komik, jehož sžíravý smysl pro humor je pověstný (na svědomí má například live show Monster nebo like, totally…), a kousavé vtípky mířené nejen na Angličany, ale i Iry a vlastně veškerou populaci se objevují také v tomto seriálu. Jako Bernardův asistent Manny se představil neméně známý Bill Bailey, kterému tahle role sedla naprosto dokonale, a to nejen díky jeho bizarnímu sestřihu.

Oba dva herci sice mimo Black Books provozují poněkud odlišný styl humoru, ale zde se dokonale doplňují, a právě to je jeden z mnoha důvodů, proč je seriál tak zábavný. Postava Mannyho ale zároveň dokáže vzbudit občasnou lítost –  nad tím, jak ho Bernard šikanuje, nebo prostě jen nad svou jednoduchostí, na kterou často doplácí.

Třetí a poslední hlavní postavou je Fran Katzenjammer, kterou ztvárnila, opět velice zdařile, Tamsin Greig. A protože Fran je podivná osoba už sama o sobě, často je jí dopřána vlastní dějová linie. Dobrým příkladem může být například problém s příbuznými z Evropy nebo úlisný pan domácí, který se rozhodl zmenšit její byt a vedle něj postavit další, a to vše velice kuriózním způsobem.

Vedlejší postavy se obvykle mihnou jen v jednom dílu, to ale nic nemění na tom, že do jejich rolí byli také obsazeni úžasní herci. Hned v první epizodě můžete zahlédnout třeba Martina Freemana. Kromě něho jsou tu další známé tváře jako Simon Pegg, Mac McDonald či Nick Frost.
  
Black Books shop

Jako knihomol se nemohu vyhnout tomu, abych napsala něco málo také o samotném knihkupectví. Jistě, ne každý by si přál pracovat v takovém obchodu, jako je právě Black Books – neustálý nepořádek v účtech, seschlé včely za oknem a protivný majitel, který vám každý den dá nejméně padesátkrát padáka, nicméně pokud se díváte opravdu pozorně, zjistíte, že Bernard má své malé knihkupectví vlastně rád. A co víc, jeho znalosti na poli literatury jsou vskutku fenomenální!

Black Books má jistě mnoho, mnoho kladů – herecké obsazení, scénář, humor (někdy i morbidní), ale hlavně naprosto neopakovatelnou atmosféru, kterou ocení převážně ti, kteří si rádi zajdou do knihkupectví a zároveň si libují v trochu ostřejší formě zábavy.

Ale abych Black Books pořád jen nevychvalovala, je tu i jedna drobnost, která mě osobně poněkud zklamala. Ačkoliv si může zdát, že osmnáct epizod není mnoho (máme tu přece i mnohem delší seriály), třetí série už za ostatními, co se týče humoru a nápaditosti, poněkud zaostává. Stále se spekuluje o pokračování, nicméně trvá to už poměrně dlouho a zatím to nevypadá, že by se chystaly další díly.

Já osobně Black Books doporučuji všemi deseti. Nejde o nic velkolepého, každý díl má jen necelých pětadvacet minut, ale i tak můžu říct, že tenhle seriál dokáže zpříjemnit nejedno deštivé odpoledne. Drsný humor, skvělé obsazení a hlavně životní situace, ve kterých se poznáte, obzvlášť trávíte-li svůj život s nosem v knížkách.