Anglické vánoční dárky, které stačí pořídit až na Štědrý den

Publikováno uživatelem

Každý rok si poctivě lámu hlavu nad tím, co komu ze svých blízkých pořídit k Vánocům. Přemýšlím dlouho, to ano, zpravidla už od října, v tom jsem přeborník. Začátky by mi tedy šly… koncovky však bývají podstatně horší. Problematická fáze totiž přichází v momentě, kdy je potřeba přejít od dumání k činům. Když se konečně rozhoupu k akci, na objednávku hmotných dárků přes e-shop je většinou pozdě. Pak už mi zbývají pouze dvě možnosti, vyrazit do ulic, anebo obstarat dárky nehmotné.

A právě pro ten druhý případ zde mám pár osvědčených tipů na digitální anglické dárky, které mohou být docela originální štědrovečerní záplatou na poslední chvíli, obzvlášť máte-li doma zaníceného milovníka všeho britského, anebo jste anglofilem vy sám (či sama).

Divider cara

1 PŘEDPLATNÉ ANGLICKÉHO ČASOPISU

Tištěné cizojazyčné tiskoviny bývají v našich končinách poměrně drahé. Pokud však disponujete tabletem nebo běžně louskáte texty na monitoru, pak se jako ideální varianta jeví vyprosit si u Ježíška k Vánocům digitální předplatné časopisu. Oproti papírové verzi ušetří Ježíšek nemalé peníze a vy navíc budete mít takto zakoupený magazín vždy po ruce, ať už v iPadu, na počítači anebo v mobilu. Já nejčastěji nakupuji online časopisy na pocketmags.com. Zpestřily mi už nejedno zdlouhavé čekání v letištní hale a také nepočítaně nudných cest autobusem. Mezi mé favority patří Britain, Country Life, Coast nebo třeba Psychologies.


 
 

2 HUDBA Z OBLÍBENÉHO ANGLICKÉHO FILMU NEBO SERIÁLU

Je váš blízký fanouškem do britských seriálů? Potom není nic jednoduššího, než mu věnovat flashku napěchovanou jeho oblíbenými melodiemi. Pryč už jsou naštěstí ty doby, kdy si člověk kvůli jedné písničce musel obstarat celé album. Žijeme v digitálním věku, a tak je možné si na pár kliknutí za nevelký peníz stáhnout jakoukoliv muziku podle svého vkusu, a to klidně po jednotlivých skladbách z několika různých zdrojů. Co se filmové muziky týče, chybu určitě neuděláte, pokud sáhnete po vánočně laděném albu z Downton Abbey, po hudebním doprovodu k seriálu Sherlock či po emocemi nabitém soundtracku k filmu The Imitation Game. Z pop music pak letošním svátkům jednoznačně vévodí Adele se svým albem 25.

Já osobně si většinu hudby obstarávám na iTunes nebo na Amazonu. Mezi mé oblíbené melodie patří:

North and South (2004) – ukázka na youtube
The English Patient (1996) – ukázka na youtube
Jane Eyre (2011) – ukázka na youtube
Cloud Atlas (2012) – ukázka na youtube
The Wuthering Heights (1992) – ukázka na youtube
Atonement (2007) – ukázka na youtube
 
 

3 ZÁJEZD DO ANGLIE

Nejste žádní troškaři? V tom případě pořiďte sobě a své milované osobě rovnou zájezd do Anglie. Proč mít Velkou Británii zprostředkovaně, když ji můžete zažít na vlastní kůži? Pravda, dárek to nebude nejlevnější, ale zase asi udělá největší radost. Vypravit se můžete na vlastní pěst, anebo zvolit služby nějaké cestovní kanceláře. Zájezdů se prodávají mraky, stačí třeba vyplnit níže uvedený nezávazný formulář a inspirovat se.


 
 

4 LETENKA DO ANGLIE

A u cestování ještě chvíli zůstaneme. Máte v rodině někoho, kdo často a rád létá do Velké Británie? Pak určitě stojí za úvahu udělat mu radost leteckými bonusy. Například u British Airways existuje možnost nakoupit jménem obdarovaného body Avios a následně je směnit za volné letenky. Letecká společnost easyJet zase poskytuje benefity v rámci programu easyJet Plus. Do něj se však vyplatí vstoupit pouze v případě, že do Velké Británie létáte alespoň čtyřikrát pětkrát do roka. Nejlépe ovšem pochodíte u Ryanair. Tyto aerolinky totiž prodávají klasické dárkové vouchery a cena začíná už na přijatelných 25 librách. A pokud chcete darovat přímo letenku, lety si můžete vyhledat a porovnat kliknutím na níže vložený obrázek.

Zájezd do Anglie

Klikněte na fotku a vyhledejte si
letenku do Velké Británie.


 

5 ANGLICKÉ KNIHY

Jaké by to byly Vánoce bez knih? Nakupujete-li dárky na poslední chvíli, pak rozhodně nemůžete vynechat knihy elektronické, mají totiž mnoho výhod. Po zaplacení je lze ihned stáhnout, dají se číst téměř na jakékoliv obrazovce a navíc stojí výrazně méně peněz než knihy papírové. Pokud vámi obdarovaný navíc vlastní čtečku, nemůžete s e-knihami šlápnout vedle.

Já sama už se několik let těším z podsvíceného Kindlu a digitální čtivo si stahuji zejména z Amazonu. Postupem času jsem navíc zjistila, že za spoustu legálních knih se vůbec nemusí platit, stačí jen dobře hledat. Úplně zdarma je na Amazonu k mání třeba Pride and Prejudice, Vanity Fair nebo Sherlock Holmes. Abyste si je však mohli stáhnout, musíte mít na Amazonu účet. Dobrý přehled o levných e-knihách pak najdete na webových stránkách eReaderIQ.co.uk.

Co budu stahovat k Vánocům já? Volba letos padla na překlad druhého dílu eskapád autistického profesora Dona Tillmana Projekt potomek, pak si dělám zálusk na knížku Watching the English a také mě zaujala kniha The Girl on the Train (česky Dívka ve vlaku). Pány pak jistě potěší knížka pod názvem Norweigan Wood (česky Dřevo) o tom, jak štípat, ukládat a sušit dříví, v Anglii hotový bestseller. A protože máme v rodině také dorůstající generaci, napadlo mě, že by nebylo marné obstarat i nějaké dvojjazyčné knihy ve zjednodušené verzi.

 
 

6 DÁRKOVÉ POUKAZY

Pokud jste váhavý střelec, co se dárků týče, a ne a ne se rozhodnout, co komu pořídit, potom prostě a jednoduše nakupte dárkové poukazy. Asi tu teď nenapíšu nic nového, když prozradím, že mně osobně se skvěle osvědčily dárkové šeky od britského Amazonu.

Avšak Amazon není jediným prodejcem, u kterého si lze dárkové šeky objednat. Zkušenost mám třeba i s lookfantastic.com. Pokud u nich pořídíte dárkový šek, za který si obdarovaný následně vybere kosmetiku, lookfantastic.com mu ji doručí do Čech zcela zdarma, což je opravdu fajn. Prostě paráda!

Z českých firem, které nabízejí dárkové poukazy, mě pak napadá třeba Zoot.cz. Ve svém e-shopu inzerují kromě jiného i výborný anglický čaj.

Pokud vaši nejbližší touží po nějaké té pěkné knížce, ale vy se přitom jen těžko trefujete do jejich čtenářského vkusu, není nic jednodušího, než je potěšit dárkovým šekem. Ať si sami vyberou, po čem jejich srdce touží. Dárkové poukazy nabízí třeba knihkupectví Kosmas a mnoho dalších. Myslím, že nejednomu vášnivému čtenáři se rozsvítí oči radostí, najde-li pod stromečkem poukázku na kvalitní anglickou četbu. A radost, tu bychom si měli o Vánocích dělat především!

English tea shop

A pokud se přeci jen rozhodnete pořídit nějaký ten hmotný dárek, na zaslat.cz mají právě vánoční akci. Při zadání kódu VANOCE až do 21.12. získáte slevu 50 Kč na podání jakékoliv zásilky. To už se ten balík do Anglie skoro vyplatí!

vanocni stromecek     Veselé Vánoce!     vanocni stromecek